DİYET LİSTESİ SATIN ALMA İŞLEMİ NASIL YAPILIYOR?

1 Paketlerimizden birini seçin
2 Formu doldurun ve satın alın
3 Ön görüşme için sizi arayalım

Diyetisyenlerimiz ön görüşmeden sonra diyet listeniz hakkında bilgi vermek için size yeniden arıyor ve detayları iletiyor.

ÇAĞRI MERKEZİ

Hafta İçi: 09.00-18.00
0262 606 0 160
destek@diyyet.com

Dengeli Öğün Nasıl Olmalı?

Görselde de gördüğünüz gibi dengeli bir öğünde "Dört yapraklı yonca" beslenme modelimizde ki dört besin grubundan besinler bulunmalıdır. Miktarları ise kişilerin bireysel özelliklerine göre değişmektedir.

4 Besin Grubu Nedir?

1. Et Grubu:

Et, tavuk, balık, hindi, yumurta ve kurubaklagillerden oluşur. Bu gruptaki besinler, esas olarak proteinden, ilave olarak demir, çinko ve bazı B grubu vitaminlerinden zengindir. Kurubaklagillerin lif (posa) içeriği yüksektir.

2.Süt grubu: 

Süt, yoğurt, peynir, çökelek gibi besinler bu gruba girer. Bu gruptaki besinler, protein ve kalsiyumdan zengindir. Ayrıca yağ, fosfor, magnezyum ile bazı B grubu vitaminlerinin iyi kaynağıdır.

3.Sebze-meyve grubu: 

Her türlü taze sebze ve meyve bu grup altında toplanır. Bu gruptaki besinler, özellikle C vitamini başta olmak üzere pek çok vitamin, mineral ve lif yönünden zengindir.

Genellikle besin grupları arasında yer verilmeyen ya da yonca yaprağında görülmeyen bir diğer besin grubu, yağ ve şeker grubudur.

Yağ grubu: Her türlü katı-sıvı yağ bu gruba girer. Yağlar, diğer gruplardaki besinlerin yenmesiyle de vücuda alınır. Protein ve karbonhidratların 2 katından daha fazla kalori içerirler. Bu nedenle enerjinin en zengin ve en kolay kaynağını oluştururlar. Tereyağında A vitamini, sıvı yağlarda vücudun yapamadığı dışardan alınması gereken yağ asitleri ve E vitamini bulunur.

Şeker grubu: Şeker saf karbonhidrattır. Sadece enerji içerir. Bu özelliğinden dolayı günlük beslenmede şekere çok az yer verilir ya da verilmez. Bununla beraber enerji ihtiyacı yüksek olan çocuklar şeker, reçel, bal, pekmez ve benzerleri ile şekerli ve tatlı türünden besinleri (kek, dondurma vb.) dikkatli ve dengeli bir şekilde tüketebilirler.

Sağlıklı ve dengeli beslenebilmek için ideal olarak, hemen her öğünde, yukarıda tanımlanan 4 besin grubunun her birinden bir besine yer vermek gerekir. Bu ise ancak besinlerde çeşitliliğin sağlanması ile mümkündür. Aşağıda yeterli ve dengeli beslenme için birkaç menü örneği;

  1. Izgara tavuk, patates püresi, salata, ayran
  2. Kuru fasulye, bulgur pilavı, cacık, salata
  3. Etli kabak dolma, yoğurt, salata
  4. Kıymalı ıspanak, erişte, yoğurt, 
  5. Köfte, çorba, salata, yoğurt

Bu yazıya kaç puan verirsiniz:

1 kişi oy kullandı

YENİ KAYIT OLUŞTUR

PAROLA YENİLEME

TOP