DİYET LİSTESİ SATIN ALMA İŞLEMİ NASIL YAPILIYOR?

1 Paketlerimizden birini seçin
2 Formu doldurun ve satın alın
3 Ön görüşme için sizi arayalım

Diyetisyenlerimiz ön görüşmeden sonra diyet listeniz hakkında bilgi vermek için size yeniden arıyor ve detayları iletiyor.

ÇAĞRI MERKEZİ

Hafta İçi: 09.00-18.00
0262 606 0 160
destek@diyyet.com

Diyet Nedir

Diyet kavramı halk arasında "katı kuralları olan, düşük kalori ve belirli besin grupları ile sınırlandırılmış" beslenme planı olarak kabul edilir. Fakat her bireyin alışmış olduğu beslenme tarzı o bireyin diyetini oluşturmaktadır.  Bu diyetler gün içerisinde tüketmiş olduğunuz katı ve sıvı tüm besin gruplarını içine alır. Diyetiniz yani beslenme alışkanlığınız size kilo aldırabilir, kilo verdirebilir veya var olan kilonuzu koruyabilir.

Bunun yanı sıra bir beslenme uzmanı tarafından hazırlanmış profesyonel diyetler mevcuttur. Bu diyetler, bireylerin yaş, kilo, boy ve fiziksel aktivitesi dikkate alınarak hesaplanan günlük kalori gereksinimlerine göre planlanır. Bireylerin sağlık durumları göz önüne alınarak; kilo verme, kilo alma, var olan kiloyu koruma veya saptanan kronik bir hastalığın tıbbi beslenme tedavisini gerçekleştirmek gibi amaçlar ile uygulanmaktadır.

Diyet Nasıl Planlanmalıdır ?

Diyetinize başlamadan önce planlanan diyetin size ve beklentinize uygunluğunu kontrol edin. Kısa sürede büyük değişimler beklemeyin. Kilo vermek veya kilo almak uzun bir süreç olabilir. Bu nedenle 2-3 haftalık diyet programları beklentilerinizi karşılamayacaktır. Beklentileriniz gerçekçi olmalı. "3 günde 5 kilo verdiren diyet" sloganları sizi yanıltmasın. Kişisel özellikler bireylere özgü olduğu gibi kilo verme veya alma hızıda bireye özgüdür. Bazı bireyler hızlı kilo verirken bazı bireyler yavaş kilo verir. Kendinizi ve metabolizmanızı tanıyın.

Diyet programınız ve yaşam tarzınız uyumlu olmalıdır. Öğün saatleriniz, tüketeceğiniz besinler iş ve sosyal hayatınızı etkilememelidir. Diyetinizin ve yaşam tarzınızın uyumlu olması sürekliliği artıracaktır.

Diyetinizi bir yaşam tarzı haline getirin. 6 ay boyunca istikrarlı bir şekilde diyetinizi uygulayıp, hedefinize ulaştınız. Yeniden eski beslenme tarzınıza döndüğünüzde, istenmeyen durumlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle hedefinize ulaştığınızda kilonuzu koruyacak şekilde beslenmeye özen gösterin.

Tüm besin gruplarından ihtiyacınız ölçüsünde tüketin. Diyetlerde yapılan büyük hatalardan biride belirli bir besin grubunun abartılı bir şekilde yer almasıdır. Diyetinizde, süt grubu, et grubu, sebze ve meyve grubu ile tahıl grubu yeterli ve dengeli bir şekilde öğünlere dağıtılmalıdır.

Bu şekilde acıkmadan, halsizlik, baş dönmesi gibi belirtiler ile karşılaşmadan uzun süre diyetinize devam edebilirsiniz. Unutmayın diyette önemli olan sürekliliktir.

 

Diğer Yazılarımız

Diyet listeleri nasıl hazırlanır yazımızı okuyun.

 

Bu yazıya kaç puan verirsiniz:

5 kişi oy kullandı

  • 07
    EYLÜL

    Test

YENİ KAYIT OLUŞTUR

PAROLA YENİLEME

TOP