DİYET LİSTESİ SATIN ALMA İŞLEMİ NASIL YAPILIYOR?

1 Paketlerimizden birini seçin
2 Formu doldurun ve satın alın
3 Ön görüşme için sizi arayalım

Diyetisyenlerimiz ön görüşmeden sonra diyet listeniz hakkında bilgi vermek için size yeniden arıyor ve detayları iletiyor.

ÇAĞRI MERKEZİ

Hafta İçi: 09.00-18.00
0262 606 0 160
destek@diyyet.com

Obezite Karaciğer Kanserine Neden Olur mu?

Karaciğer kanserinin dünyada görülme sıklığı; cinsiyet, etnik ve coğrafi değişkenlere bağlı olarak farklılık göstermekle birlikte yaygın olarak görülen kanserler arasındadır. Karaciğer kanseri için; siroz, hepatit B ve C, enfeksiyonlar, etanol kullanımı, NASH, alfatoksin B1 ve diğer mikotoksinler risk oluşturmaktadır.

NASH en yaygın görülen karaciğer hastalığıdır ve inflamasyona sebep olmaktadır. İnflamasyon fibrozise neden olabilmektedir. Bu kronik tablo siroz ve hepatosellüler karsinoma kadar ilerleyebilmektedir.

Obezite ve karaciğer kanseri ilişkisi buradan gelmektedir. Obezite prevalansına paralel olarak alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığı (NAYKH) 4.6 kat daha fazla görüldüğü bildirilmiştir. NAYKH olan bireylerin kronik tabloları takip edildiğinde;%10’unun NASH’a %8-26’sının siroza ilerlediği ve bu hastaların karaciğer kanseri açısından yüksek risk grubunda kabul edildiği bildirilmiştir.

Japonya’da yapılan NASH ile obezite arasındaki ilişkiyi araştıran bir çalışmada; obezitenin kötü huylu karaciğer kanserine neden olduğu bildirilmiştir. Avrupa popülasyonunda karaciğer kanserine neden olan risk faktörlerini saptamak için yapılan bir çalışmada; düzenli alkol tüketimi, HBV ve HCV enfeksiyonu, obezite ve eski, yeni sigara tüketiminin risk teşkil ettiği bildirilmiştir.Karaciğer kanserinin temelinde yatan NASH’ın kronik seyrini obezite ve tip 2 DM başlatabilmektedir.

Bu nedenle karaciğer kanseri için obezite ve tip 2 DM’de önemli risk faktörleridir. Mekanizmalarda ise; leptin, oksidatif stres, inflamasyon, adinopektinler, insülin direnci ve santral obezite yer almaktadır.

Bu yazıya kaç puan verirsiniz:

1 kişi oy kullandı

YENİ KAYIT OLUŞTUR

PAROLA YENİLEME

TOP