DİYET LİSTESİ SATIN ALMA İŞLEMİ NASIL YAPILIYOR?

1 Paketlerimizden birini seçin
2 Formu doldurun ve satın alın
3 Ön görüşme için sizi arayalım

Diyetisyenlerimiz ön görüşmeden sonra diyet listeniz hakkında bilgi vermek için size yeniden arıyor ve detayları iletiyor.

ÇAĞRI MERKEZİ

Hafta İçi: 09.00-18.00
0262 606 0 160
destek@diyyet.com

Obezite ve Mide Kanseri

Mide kanseri, görülme sıklığı olarak dördüncü sırada olmasına rağmen kansere bağlı ölüm nedenleri arasında ikinci sıradadır. Bunun nedeni; asemptomatik veya spesifik olmayan semptomlar ile seyretmesi ve teşhisin erken konulamamasıdır. Kötü huylu mide tümörlerinin %95’ini adenokarsinomlar oluşturmaktadır.

Lenfoma, stromal tümörler ve görülme sıklığı az olan diğer tümörler %5’lik kısmı oluşturmaktadır. Mide kanserine; sigara, alkol, beslenme alışkanlıkları, genetik yatkınlık neden olabilmektedir.

Ping Yang ve arkadaşları obezite ve mide kanseri ilişkisini incelemiştir. Bildirilen sonuçlara göre; Asya kıtası hariç, diğer popülasyonlarda mide kanseri riski yüksek bulunmuştur.

Fazla kilolu veya obez bireylerde mide kanseri riskinin arttığı bildirilmiştir. Polednak yaptığı bir çalışmada yaş faktörünü standartlaştırarak obezite- mide kanseri ilişkisini incelemiştir. Obezite-mide kanseri arasında pozitif korelasyon olduğu bildirilmiştir.Gastroözofageal reflü mide kanserini tetikleyen etmenlerin en önemlilerindendir.

Obez bireylerde daha fazla görülmesi; obezitenin mide kanseri için risk oluşturduğu düşünülmektedir. Mide kanserine neden olan diğer faktörler; insülin direnci, leptin, adinopektin serum miktarları, helicobacter pylori miktarının artması olarak sıralanmaktadır.Tüm bu nedenler obezite ile doğrudan veya dolaylı olarak ilişkilidir.

Bu yazıya kaç puan verirsiniz:

1 kişi oy kullandı

YENİ KAYIT OLUŞTUR

PAROLA YENİLEME

TOP